Değerler Eğitimi ve Önemi - www.cagdasyenal.com.tr

İçeriğe git

Ana menü:

Değerler Eğitimi ve Önemi

Gizliler


Değerli velilerimiz ve aynı zamanda birer anne-baba olan sevgili öğretmenlerimiz!

Çocuk sahibi olmak, annelik ve babalık duygusunu yaşamak dünya hayatında eşine ender rastlanabilecek bir duygudur muhakkak. Aile hayatının seyrini değiştiren, daha doğrusu bir aile olarak adlandırılmamızı sağlayan,  eve bambaşka bir hava getiren, neşe kaynağıdır evlatlarımız. Her anne-baba çocuğunun akademik yönden başarılı olmasını istediği kadar, manevi ve kültürel değerleri edinebilmesini; dürüst, ahlaklı, sorumluluk sahibi, özgüveni yüksek bir birey olabilmesini de ister. Okullar sadece akademik açıdan iyi ve etkili bireyler yetiştiren kurumlar olmamalıdır. İşte tam bu noktada, okullarımızda daha yeni uygulamaya koyulan değerler eğitimi projesinin önemi ortaya çıkmaktadır.

Değerler eğitimi projesi, öğrencilerimizin sevgi, saygı, barış, iyimserlik, duyarlı olma, özgür düşünebilme, dürüstlük, hoşgörü,  sorumluluk, adalet,  güven, yardımseverlik v.b daha birçok manevi ve kültürel değeri tam olarak kavrayabilmeleri ve edinebilmeleri için yapılacak olan bilgilendirme, okul içi ve okul dışı etkinlikler, yarışmalar v.b gibi uygulamaları içermekte olup okul-aile işbirliği gerektiren kapsamlı bir projedir. Çocuklarımızın sağlıklı kişiliğin temel taşlarını oluşturan toplumsal ve evrensel değerleri kazanmalarını ve kişiliklerinin her yönüyle geliştirmelerini sağlamak, onları bu değerleri bir yaşam biçimi haline getirmiş bireyler olarak yetiştirmek, öğrencilerin temel insani özellikleri kazanabilmelerine yardımcı olmak, değerlere karşı duyarlılık oluşturmak ve onları davranışa dönüştürme konusunda öğrencilere rehberlik etmek bu projenin temel amaçlarıdır. Bu noktada öğretmenlerimizin her ayın değeri ile ilgili farklı derslere uygun farklı etkinlikler tasarlamaları ve uygulamaları daha etkili sonuçlar alınabilmesini sağlayacaktır.

Değerler eğitimi projesi kapsamında okullarda yapılan uygulamaların anlam kazanabilmesi ve süreklilik arz edebilmesi için velilerimize de önemli sorumluluklar düşmektedir. Velilerimizin evlerde çocukları ile, edindikleri bu değerleri pekiştirici uygulamalar yapmaları, çocuklarının kimlerle arkadaşlık yaptıklarını, nasıl vakit geçirdiklerini, ne tür film veya diziler izleyip nasıl oyunlar oynadıklarını takip etmeleri, çocukların yanında konuşurken kelimeleri onlara örnek olacak şekilde özenle seçmeleri, çocuklara kötü örnek teşkil edebilecek tavır ve davranışlardan sakınmaları gerekmektedir.

Çocuklarımıza, eksik edindikleri veya edinimlerini uygulamaya dökme noktasında sıkıntı yaşadıkları değerlerimizi kazandırabilmek, daha somut ve daha anlaşılır bir şekilde bu değerleri kişisel ve sosyal yaşantılarına yansıtabilmelerine yardımcı olabilmek adına, değerler eğitimi projesini daha verimli bir şekilde uygulayabilme noktasında gayret gösteren tüm öğretmenlerimize ve velilerimize başarılar diler, harcanan hiçbir emeğin boşa gitmeyeceğini, insana yapılan yatırımın en büyük yatırım olduğunu vurgulamak isterim.

Sevgi ve saygılarımla…


Psi. Dan. ve Rehber Öğretmen
Yahya Furkan KONYALI


 
Copyright © 2009-2012
Copyright 2016. All rights reserved.
İçeriğe dön | Ana menüye dön